Sprawdź, czy jesteś w zasięgu światłowodu

Jeśli Twój adres znajduje się w wykazach adresów, które są w zasięgu światłowodu, skontaktuj się z jednym z detalicznych operatorów telekomunikacyjnych i zamów usługi światłowodowe.

Wykazy adresów w zasięgu światłowodu:
 1. wykaz adresów – zasięg POPC,
 2. wykaz adresów – dogęszczanie komercyjne.

Sprawdź jak się podłączyć

Jeśli Twojego adresu nie ma na liście adresów z zasięgiem światłowodu, zgłoś, że chcesz się podłączyć. Możesz to zrobić na 3 sposoby:
 1. zadzwoń do jednego z operatorów usług, który działa na naszej sieci,
 2. wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy,
 3. zadzwoń pod numer +48 322 322 322.
Gdy zgłosisz chęć przyłączenia do sieci światłowodowej TAURONA, nasi inspektorzy sprawdzą kluczowe parametry techniczne w Twojej okolicy. Jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań – do 60 dni od Twojego zgłoszenia, opublikujemy Twój adres w cyklicznie aktualizowanym wykazie.

Jedno przyłącze – wiele ofert

Jeśli podłączysz się do sieci światłowodowej TAURONA, zyskasz dostęp do wielu ofert. Możesz w przyszłości zmienić operatora telekomunikacyjnego i wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Z raz wybudowanego przyłącza będziesz korzystać przez kolejne dekady.

Czy TAURON dostarcza Internet

Jesteśmy hurtowym operatorem telekomunikacyjnym – wybudowaliśmy otwartą sieć światłowodową, na której detaliczni operatorzy telekomunikacyjni mogą dostarczać usługi do Twojego domu.

Jeśli jesteś w zasięgu światłowodu TAURONA, porównaj oferty ponad 20 detalicznych operatorów telekomunikacyjnych i wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Co to jest światłowód i dlaczego warto go wybrać

Światłowód to najnowocześniejsza i aktualnie najlepsza technologia telekomunikacyjna. Poznaj zalety internetu światłowodowego.

Brak limitu danych

W technologii światłowodowej “pakiet internetu” nigdy się nie kończy - wysyłasz i odbierasz dane przez cały miesiąc z tą samą prędkością. Nie musisz oszczędzać transferu - pobieraj i wysyłaj co chcesz, w dowolnym momencie.

Zasięg bez ograniczeń

Światłowód to stabilne łącza, na których wydajność nie wpływa ukształtowanie terenu. Jeśli Twój dom jest podłączony do sieci światłowodowej, nie ograniczają Cię naturalne bariery, np. górski pejzaż - pracuj skąd chcesz.

Superstabilność

Światłowód to technologia całkowicie odporna na warunki atmosferyczne. Nie zaskoczy go deszcz, grad czy wiosenny śnieg. Sygnał transmitowany jest poprzez falę świetlną “zamkniętą” w kablu światłowodowym. Odbywaj ważne spotkania online bez zakłóceń nawet, gdy za oknem szaleje burza.

Eko Internet

Światłowód jest EKO. Ta technologia zużywa zdecydowanie mniej energii, niż tradycyjne kable miedziane. Dodatkowo, światłowód jest trwały i odporny na awarie, dzięki czemu posłuży Ci przez wiele lat – zapewnij sobie najwyższą prędkość transmisji danych na kolejne dekady.

Bezpieczeństwo

Cyfrowy świat to ekscytująca przyszłość pełna nowych możliwości. Perspektywie rozwoju towarzyszą także pewne zagrożenia. Światłowód jest bardzo szybkim medium transmisyjnym, odpornym na zakłócenia elektromagnetyczne, mniej podatnym na interferencję. Technologia światłowodowa znacznie utrudnia zainstalowanie podsłuchu – zadbaj o swoją prywatność.

Nowe media

Przyłącze światłowodu staje się niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym świecie - tak jak przyłącze prądu, wody czy gazu. Już teraz światłowód podnosi wartość nieruchomości. Dostęp do szerokopasmowego internetu i usług telewizyjnych staje się coraz bardziej popularny, a w przyszłości będzie standardem - zapewnij sobie dostęp do nowoczesnych rozwiązań.

Ultraszybkość do 1 000 MB/s

Światłowód przesyła dane niemal natychmiastowo, bo ma wysoką przepustowość. Przesyła znacznie większą ilość danych niż kable miedziane czy internet mobilny – w tym samym czasie. Wysoka przepustowość światłowodu oznacza w praktyce, że wszyscy domownicy mogą korzystać z Internetu – w tym samym czasie i na wielu urządzeniach. Transmisja meczu, gra online, film na jednej z platform streamingowych, telekonferencja – wszyscy w jednym domu, w tym samym czasie – bez opóźnień!

Internet: światłowodowy, mobilny, radiowy, kablowy - który wybrać

Światłowód w przeciwieństwie do internetu mobilnego i radiowego, działa szybko i stabilnie niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki stałym łączom nie dotyczy Cię problem przeciążenia sieci, a w przeciwieństwie do internetu mobilnego – Twój transfer nigdy się nie kończy. Światłowód wykonany jest z włókien szklanych, które są dużo trwalsze niż kable miedziane. Jedna instalacja będzie Ci służyć tak samo efektywnie, bez awarii i zakłóceń, przez wiele lat – dzięki temu światłowód jest bardziej ekologiczny.

Do czego posłuży Ci światłowód

Nowoczesny świat nie istnieje bez wymiaru cyfrowego. Szerokopasmowe, szybkie łącza już dziś ułatwiają nam codzienne życie i trudno jest wyobrazić sobie bez nich przyszłość. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać internet światłowodowy.

Edukacja

Edukacja XXI wieku przenosi się do chmury. Internet światłowodowy zapewnia szybki i stały dostęp do platform edukacyjnych i pozwala na efektywne prowadzenie zajęć online. Rozwijaj się w każdym miejscu i w każdym wieku. Internet światłowodowy poszerza granice realnego świata – możesz studiować na drugim końcu globu bez wychodzenia z domu!

Praca

Światłowód umożliwia efektywną pracę zdalną – bez obaw łącz się na spotkaniach online. Twoje audio i wideo zawsze będą płynne, a transfer plików szybki. Zdalnie możesz także odbyć szkolenie, podnoszące Twoje kompetencje i znaleźć wymarzoną pracę.

Firma

Nowoczesna firma nie istnieje bez dostępu do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Online możesz pozyskać nowych klientów i zatrudnić specjalistów. Światłowód zapewnia stabilne działanie systemów np. CRM, SAP i zabezpiecza Cię przed utratą danych, dzięki ekspresowym kopiom zapasowym w chmurze.

Rozrywka

Ciesz się nieprzerwanym dostępem do różnych form rozrywki na wielu urządzeniach. Dzięki światłowodowi oglądaj filmy i seriale w najwyższe jakości. Zapomnij o zakłóceniach podczas transmisji LIVE i streaming! Dzięki światłowodowi Ty i Twoi bliscy odkryjecie nową jakość rozrywki.

Gaming z prędkością światła

Płynność gry czy wysoka jakość obrazu? Ze światłowodem nie musisz wybierać! W internecie światłowodowym serwer bardzo szybko odpowiada na Twoje zapytanie. Brak opóźnień zapewni Ci mistrzowską rozgrywkę z innymi graczami online.

Na co dzień

Załatwiaj urzędowe sprawy bez stania w kolejkach! Korzystaj z dostępu online do różnych instytucji, e-usług i e-urzędów. Zyskaj nieograniczony dostęp do Internetu i telewizji cyfrowej. Rób wygodne zakupy przez Internet. Działaj online bez przeszkód dzięki światłowodowi!

FAQ

 • W 2018 roku nasza spółka TAURON Obsługa Klienta, została beneficjentem siedmiu konkursów zorganizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, w ramach pierwszego naboru do III konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 1.1 (POPC) „Wyeliminowanie terytorialnych Różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach.”

  W praktyce oznacza to, że w ciągu 3 lat i 9 miesięcy wybudowaliśmy nowoczesną sieć światłowodową na 7 obszarach konkursowych. Tutaj możesz sprawdzić liczby i mapy obszarów. Nasza inwestycja była współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Sieć budowaliśmy w „białych plamach” na cyfrowej mapie Polski – czyli w takich miejscach, które są nieatrakcyjne komercyjnie, a ich mieszkańcy nie mieli dostępu do szerokopasmowego internetu.

  W ramach POPC podłączyliśmy do sieci blisko 104 000 gospodarstw domowych i 428 jednostek oświatowych. Dzięki budowie światłowodu, szybki Internet dotarł do obszarów wykluczonych cyfrowo.

  Jako beneficjenci POPC zostaliśmy zobowiązani, by w pierwszej kolejności wybudować sieć do adresów wskazanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Miejsca te zostały objęte dofinansowaniem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Zależy nam na tym, by jak największa liczba mieszkańców zyskała dostęp do szerokopasmowego internetu, dlatego obecnie jesteśmy na etapie dogęszczania komercyjnego.
 • Dogęszczanie komercyjne to podłączanie do światłowodu tych gospodarstw domowych, które leżą w zasięgu sieci i spełniają wszystkie niezbędne warunki techniczne. Dogęszczanie sieci odbywa się na warunkach komercyjnych, czyli nie jest objęte dofinansowaniem.

  Jeśli Twój adres nie został objęty zasięgiem sieci w ramach POPC, czyli nie ma go w:
  1. wykaz adresów – zasięg POPC,
  2. wykaz adresów – dogęszczanie komercyjne,
  możesz zgłosić chęć przyłączenia do światłowodu na 3 sposoby:
  1. zadzwoń do jednego z operatorów usług, który działa na naszej sieci,
  2. wypełnij nasz formularz zgłoszeniowy,
  3. zadzwoń do nas: +48 322 322 322.

  Każde zgłoszenie rozpatrujemy indywidualnie. Choć zależy nam, by jak najwięcej osób mogło korzystać z dostępu do światłowodu, nie zawsze przyłączenie jest możliwe.

  Jeśli Twój dom otrzymał negatywne warunki techniczne, swoją potrzebę uzyskania dostępu do szerokopasmowego internetu możesz zgłosić w bezpłatnej publicznej bazie na internet.gov.pl.
 • TAURON, jako operator hurtowy, zajmuje się budową i utrzymywaniem infrastruktury światłowodowej. Otwarty model naszej sieci oznacza, że udostępniamy ją wszystkim operatorom telekomunikacyjnym, detalicznym na jednakowych, niedyskryminujących warunkach. Dzięki temu gospodarstwa domowe objęte zasięgiem światłowodu TAURONA mogą:
  1. swobodnie wybierać spośród wielu ofert komunikacyjnych,
  2. zmieniać usługodawców, bez konieczności budowania nowego przyłącza – raz wykonana przez TAURON instalacja, będzie służyć przez wiele lat.
 • Jeśli jesteś już w zasięgu otwartej sieci światłowodowej TAURONA, możesz swobodnie wybrać operatora z listy. Zdecyduj, która oferta jest dla Ciebie najlepsza i podpisz umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych z wybranym przez siebie operatorem.
 • Chcesz zmienić dostawcę usług telekomunikacyjnych? Bez problemu! Na otwartej sieci światłowodowej TAURONA świadczy usługi telekomunikacyjne wielu operatorów – możesz zmieniać dostawców i podpisywać z nimi umowy. Kolejni operatorzy będą świadczyć Ci usługi na wybudowanym i zainstalowanym w Twoim domu przyłączu TAURONA.
 • Zamówiłeś już usługi telekomunikacyjne u wybranego operatora? Czas na instalację! Proces przyłączania Twojego domu do sieci światłowodowej można podzielić na dwa etapy.

  ETAP I - przyłączenie do sieci

  W trakcie umówionej wizyty, instalator TAURONA buduje przyłącze światłowodowe, które połączy Twój dom z siecią oraz montuje gniazdo abonenckie i Optyczny Terminal Sieciowy ONT*. Urządzenia te są integralną częścią sieci telekomunikacyjnej i w żadnym wypadku nie wolno ich samodzielnie rozłączać, demontować ani w żaden sposób modyfikować. Aby wykonać ten etap instalacji, niezbędna jest pisemna zgoda właściciela nieruchomości.

  * ONT – Optyczny terminal sieciowy – to urządzenie abonenckie stosowane w Gigabajtowej Pasywnej Sieci Optycznej (GPON), konwertujące sygnał optyczny na elektryczny. ONT wymaga zasilania z gniazdka elektrycznego. Urządzenie jest oznaczone naklejką „Własność TAURON” i informacją „NIE DEMONTUJ”.  ETAP II - aktywacja usług telekomunikacyjnych

  Za ten etap odpowiedzialny jest operator, z którym podpisałeś umowę na dostarczenie usług telekomunikacyjnych. Aby dowiedzieć się więcej o jego przebiegu – skontaktuj się ze swoim operatorem.
 • Aby zachować bezpieczeństwo, podczas eksploatacji sieci światłowodowej:
  1. nigdy nie patrz w wiązkę światła laserowego w światłowodzie,
  2. korzystaj z zamontowanego sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta,
  3. nie ingeruj w przyłącze światłowodowe we własnym zakresie.
  Zapoznaj się z ulotką informacyjną, która dotyczy promieniowania laserowego.
 • Jeśli Twoje usługi przestały działać lub instalacja wewnątrz Twojego domu została uszkodzona, koniecznie zgłoś to do swojego detalicznego operatora telekomunikacyjnego, to on zajmuje się awariami usług w gospodarstwach domowych.

  Jeśli widzisz uszkodzenie sieci światłowodowej TAURONA poza Twoim domem, zadzwoń pod numer +48 556 171 686.