Umowa sprzedaży rezerwowej zostanie zawarta, jeśli:
Twoja firma utraciła swojego dotychczasowego sprzedawcę energii elektrycznej,nie doszło do terminowego zgłoszenia zmiany sprzedawcy,
wówczas:
Umowa sprzedaży rezerwowej lub umowa kompleksowa zawierająca postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej zostanie zawarta z mocy prawa.
Umowa ta zapewni ciągłość dostaw energii elektrycznej, a energię Twojej firmie będzie dostarczać Sprzedawca rezerwowy.
Skąd dowiesz się, że Twoja firma zawarła umowę rezerwową?
Od 1 lipca 2025 roku informacje dotyczące zawarcia umowy będą wymieniane pomiędzy sprzedawcą, a Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD) za pomocą Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) [1].
O ewentualnym zawarciu umowy rezerwowej zostaniesz poinformowany przez:
OSD – jeśli Twój OSD nie przyłączył się jeszcze do CSIRE, sprzedawcę rezerwowego – gdy Twój OSD będzie już przyłączony do CSIRE.
Ważne informacje dla klientów, którzy zawarli umowy do 30 czerwca 2025 roku
Do 30 czerwca obowiązywały 2 tryby zawierania umów rezerwowych:
umowa w trybie 5aa Ustawy [2] - umowa kompleksowa sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji z postanowieniami umowy sprzedaży rezerwowej zawierana w sytuacji, gdy w umowie kompleksowej lub umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej Twoja firma wskazała sprzedawcę rezerwowego, umowa w trybie 5ab Ustawy [2] – umowa ze sprzedawcą z urzędu zawierana w sytuacji, gdy w umowie kompleksowej lub umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej Twoja firma nie wskazała sprzedawcy rezerwowego.
Jeśli masz zawartą z nami umowę rezerwową w trybie 5aa lub 5ab jej zapisy pozostają w mocy i obowiązuje ona do czasu jej wygaśnięcia lub zawarcia przez Twoją firmę umowy kompleksowej lub sprzedaży z wybranym sprzedawcą.
Wpisz nazwę miejscowości lub kod pocztowy, aby zobaczyć dokumenty dla tej oferty
Ważne informacje dla klientów, którzy zawarli umowy od 1 lipca 2025 roku
Od 1 lipca zmieniły się przepisy prawa [2] i klienci nie muszą już wskazywać sprzedawcy rezerwowego w umowie ponieważ jego rolę pełni sprzedawca zobowiązany, wyznaczany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Lista sprzedawców zobowiązanych jest ogłaszana na kolejny rok i jest publikowana na stronach URE.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli w Twojej firmie wystąpi konieczność uruchomienia sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej, to Twoim sprzedawcą rezerwowym energii elektrycznej z mocy prawa stanie się TAURON Sprzedaż sp. z o.o. [3]. Prezes URE wyznaczył TAURON Sprzedaż sp. z o.o. do pełnienia funkcji sprzedawcy rezerwowego na terenie OSD Twojej firmy w 2025 roku.
[2] Ustawa z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2024r. poz. 266)
[3] TAURON Sprzedaż sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Łagiewnicka 60, 30-417 Kraków, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000270491, NIP 676-233-77-35, REGON: 120378027