Prosument

Sprawdź najważniejsze informacje dla prosumentów,
którzy są klientami TAURONA.

Co obejmuje gwarancja na instalację fotowoltaiczną?

Gwarancja w przypadku instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważne zagadnienie. Jednak nie istnieje gwarancja na całość instalacji. Mogą być nią objęte poszczególne elementy i najczęściej, w przypadku każdego z nich, obowiązują inne warunki i inny okres gwarancji.

Pamiętaj, że jeśli kupiłeś fotowoltaikę od TAURONA, masz zapewniony serwis gwarancyjny w przypadku wystąpienia usterki lub awarii urządzenia bądź instalacji. Zakupione u nas panele fotowoltaiczne mają minimum 12-letnią gwarancję, a dodatkowo prace instalatorskie objęte są 60-miesięczną gwarancją. Natomiast gwarancję wydajności paneli oraz gwarancję na falownik, które zależą od wybranego rozwiązania, udzielają ich producenci.

Jak monitorować działanie instalacji fotowoltaicznej?

To, ile energii wytworzyła instalacja fotowoltaiczna , możesz śledzić za pomocą aplikacji, która komunikuje się z falownikiem. Każda instalacja fotowoltaiczna jest dodatkowo podłączona do licznika dwukierunkowego, który mierzy zarówno ilość energii przekazanej do sieci, jak i ilość energii pobranej z sieci.

Jeśli Twoja firma nie posiada takich danych, możemy Ci je udostępnić. Wystarczy, że wypełnisz formularz i zamówisz dane pomiarowe.

Jak w praktyce wygląda rozliczenie prosumentów? 

Jeżeli Twoja firma zamontowała instalację fotowoltaiczną i do 31 marca 2022 roku złożyła wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, wówczas przez kolejne 15 lat będzie rozliczana na dotychczasowych warunkach. Jest to tzw. system rozliczeń oparty na mechanizmie opustów (net-meteringu).

Natomiast jeżeli instalacja fotowoltaiczna została zgłoszona do OSD po
31 marca 2022 roku, to jest rozliczana na zasadach net-billingu.

Więcej na temat rozliczeń prosumentów przeczytasz tutaj.

Jak czytać fakturę za energię dla prosumentów?

Twoja firma, jako prosument otrzymuje fakturę, która obejmuje rozliczenie pobranej i oddanej energii elektrycznej. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy poszczególne elementy rozliczeń na takiej fakturze.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź do poradnika.