"Wyzwania cyfrowej dekady" - Konferencja PIKE 2023

04.10.2023
W dniach 2-4 października, odbyła się 50. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE. W wydarzeniu organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, wzięli udział przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych w kraju, nie mogło więc zabraknąć delegacji TAURONA – jednego z czołowych hurtowych operatorów sieci światłowodowych w Polsce, który był Oficjalnym Partnerem Konferencji.
W czasie Konferencji odbyło się kilkanaście debat i prelekcji, które wieloaspektowo rozpatrywały sytuację branży telekomunikacyjnej – nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Brano pod uwagę m.in. wpływ nowych technologii na jej rozwój, wyzwanie, jakim jest powszechna cyfryzacja i transformacja cyfrowa. Omawiano trendy i zagrożenia na rynku FTTH, w tym cyberbezpieczeństwo i stan branży podczas wojny. Analizowano także kwestię lokalnych telewizji i operatorów telekomunikacyjnych.

Tegoroczne wydarzenie otwierała rozmowa z Januszem Cieszyńskim – Ministrem Cyfryzacji. Pierwsza debata PIKE prowadzona przez Jacka OKO, Prezesa UKE, skupiła się na przyszłości i rozwoju – „Wyzwania cyfrowej dekady”. Wśród znamienitego grona prelegentów, pojawił się Leszek Chwalik, Wiceprezes Zarządu TAURON Obsługa Klienta. Wizja przyszłości branży, jej przewidywany dalszy rozwój, potwierdzają pierwotne założenia projektu sieci światłowodowych TAURONA. Inwestycja ta poszerza portfolio usług oferowanych naszym Klientom, realizując jednocześnie prospołeczną misję - buduje fundamenty dla cyfryzacji kraju. Dodatkowo, światłowód, wpisuje się w strategię Zielonego Zwrotu TAURONA - to niskoemisyjna, energooszczędna technologia, przy budowie której w znacznym stopniu wykorzystuje się już istniejącą infrastrukturę GT, ograniczając tym samym zużycie nowych zasobów.

Wysoki poziom Konferencji PIKE potwierdzał napięty program ciekawych debat i prelekcji, w których udział brali zarówno krajowi, jak i zagraniczni specjaliści. Podczas merytorycznych rozmów, uczestnicy PIKE wymieniali się doświadczeniami. Wspólne problemy i podobne cele pomogły zaś w integracji i nawiązywaniu kontaktów (nie)biznesowych.

Podczas konferencji PIKE TAURON reprezentowali Wiceprezes Zarządu TOK Leszek Chwalik oraz Ewa Wójcik-Czech, Daniel Wojtanowski i Anna Uzdowska-Wojtowicz z Centrum Usług Biznesowych Telekomunikacji.