TOK zakończył budowę w piątym obszarze konkursowym POPC- obszar wałbrzyski A

19.09.2022
TOK zakończył budowę infrastruktury światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) w piątym obszarze konkursowym. 18 sierpnia 2022 roku oddana została gotowa infrastruktura światłowodowa na „Obszarze Wałbrzyskim A”.
Efektem zakończenia budowy było wybudowanie 852 km nowej sieci światłowodowej i 37 węzłów dostępowych.

Dzięki zrealizowanej inwestycji w zasięgu sieci znalazło się 196 miejscowości w 22 gminach Dolnego Śląska: Bielawa, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Dzierżoniów, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Lubomin, Łagiewniki, Marcinowice, Mieroszów, Niemcza, Piława Górna, Stare Bogaczowice, Strzegom, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Świebodzice, Walim, Wałbrzych, Żarów.

W ramach „Obszaru Wałbrzyskiego A” dostęp do szerokopasmowego Internetu o przepustowości min. 100 Mb/s uzyskało kolejne 20 tys. gospodarstw domowych oraz 101 szkół. v Generalnym Wykonawcą budowy sieci na obszarze „wałbrzyskim A” była spółka ATEM, która zrealizowała projekt w 39 miesięcy.

Realizacja Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) umożliwi dostęp do internetu z prędkością od 100 Mb/s do 1000 Mb/s dla gospodarstw domowych leżących na terenach wykluczonych cyfrowo. Jest to jedyny w Polsce tego typu projekt telekomunikacyjny realizowany przez spółkę z branży energetycznej.

TOK zakończył dotychczas pięć z siedmiu projektów POPC i opublikował już ponad 77 tys. gotowych adresów z planowanych 102 tys. gospodarstw domowych.